Pán občan Frešo, zbalte si už kufre

Autor: Martin Jakubec | 12.7.2017 o 16:51 | Karma článku: 1,74 | Prečítané:  549x

Rozhovor s kandidátom na predsedu BSK, podnikateľom a tvárou šoubiznisu PhDr. Martinom Jakubcom, PhD.

 

1. Aká je podľa Vás najdôležitejšia funkcia župy?

Pôsobnosť samosprávnych krajov nie je zanedbateľná. Kraje majú kompetencie v oblasti regionálnych pozemných komunikácií, železníc, cestnej dopravy, zdravotníctva, sociálnej pomoci, školstva, telesnej kultúry, činnosti divadiel, múzeí a galérií, cestovného ruchu, územného plánovania a ďalších. Mnohí obyvatelia si v každodenných starostiach možno ani neuvedomujú, kde všade sa ich rozhodnutia vyšších samosprávnych celkov dotýkajú. Ale určite je mnoho občanov, ktorí majú s činnosťou samosprávneho kraja skúsenosti, či už pozitívne alebo negatívne, ktorí vedia kde sú problémové miesta.

2. Prečo ste sa rozhodli kandidovať na post predsedu BSK a prečo by Vás ľudia mali voliť?

Pôsobím síce v oblasti televízie a médií a kultúry na Slovensku už 15 rokov , ale radím sa k úspešným podnikateľom, ktorí dávajú prácu iným, ktorý vedia, čo to je riadiť firmu a čo sú to náklady, výnosy a zisk. Že míňať sa nemôže viac, ako sú príjmy a že každé euro musí byť vynakladané po zrelej úvahe. To platí i pre samosprávne kraje. Som presvedčený, že moje kritické stanovisko k návrhu rozpočtu Bratislavského samosprávneho kraja na rok 2017, ktoré som zverejnil v médiách i na sociálnych sieťach, zastavilo bezbrehé míňanie peňazí nastavené v pôvodnom návrhu. V konečnom rozpočte na rok 2017 bola znížená úroveň výdavkov o 20 miliónov euro a odstúpilo sa od nehorázneho zadlženia kraja. Ľudia z kraja a celej krajiny po ktorej cestujem krížom krážom ma oslovili aby som prijal ich výzvu zastupovať ich záujmy. Prevažná časť sú ľudia strednej a staršej generácie občanov ktorí veria ešte v lepšiu budúcnosť aj na staré kolená. Nehovoriac o mladých pre ktorých som motivátorom a inšpiráciou k úspechu. Hlásia sa ku mne a chcú poznať moje myšlienky a cestu k úspechu. Samozrejme je aj časť hejterov ktorí ma zosmiešňujú ale aj to je isté voličské podhubie a živná pôda ako s nimi pracovať a zabávať ich. Ako jediný kandidát som nezaťažený minulosťou politickou, trestnou, kauzami. Som nezávislý občiansky kandidát z vôle a iniciatívy občanov Slovenska, teda kandidát za ľudí a pre ľudí. Preto chcem byť skutočne revolučný novodobí politik všetkých ľudí. Som priamy, pravdomluvný a rovný človek bez poškrvrny ktorý sa bude jednoznačne biť za práva slušných ľudí. Politikov mám už plné zuby.

 

3. Napíšte dve veci, ktoré sa súčasnému vedeniu župy veľmi podarili a dve, ktoré sa vôbec nevydarili.

Pavlovi Frešovi sa nepodarilo skoro nič za 8 rokov. Dokázal prebudovať pár cyklotrás a spojníc v regióne a v poslednom roku otvoril čerpanie zdrojov na rozvoj cestovného ruchu a kultúry. Ale to len ako predvolebný účelový ťah. V návrhu rozpočtu na rok 2017 VÚC plánoval výdavky vo výške 164,7 mil. euro, pričom časť prostriedkov vo výške 20 miliónov euro uvažoval získať z domácich aj zahraničných úverov. V návrhu rozpočtu sa pripravovalo dramatické, až takmer 40 percentné navýšenie výdavkov na opravy a rekonštrukcie budov a zariadení vo vlastníctve VÚC. Len v zlomkoch sa uvažovalo s navýšením zdrojov pre také dôležité kapitoly, ako sú doprava, cestná sieť, turistický ruch, sociálne služby, či vzdelávanie, kultúra a šport. Pritom v uplynulých dvoch rokoch bol už takmer vyčerpaný rezervný fond kraja.

Prijatím takto pripravovaného rozpočtu by dlh VÚC vzrástol z 50 na 70 miliónov euro a značne by zaťažil hospodárenie kraja v ďalších rokoch. Tieto čísla sú nespochybniteľné a údaje si môže každý overiť na stránkach VÚC. Frešo a zodpovední členovia zastupiteľstva pred postúpením tohto márnotratného návrhu rozpočtu VÚC 2017 na verejnú diskusiu nepochybne museli o ňom veľmi dobre vedieť. Pavol Frešo je hanbou na kraji, ľudia ho majú plné zuby a mal by si zbaliť kufre pretože je nadbytočný na župe. Za 8 rokov neurobil nič konkrétne hmatateľné pre občanov ktorí by boli hrdí na jeho činnosť. V poslednom období hromadne míňa verejné zdroje z rozpočtu na župe na svoje osobné PR na sociálnej sieti FB kampaňou za 50 tis. Eur čo je nehoráznosť najväčšieho zrna.

4. Aký by bol váš prvý krok v novej funkcií?

1. Poďakovať na verejnom stretnutí všetkým občanom v prípade zvolenia a podať im ruku. Kľudne aj týždeň budem sa stretávať s ľuďmi a ďakovať každému jednému. Zaslúžia si to.

2. Okamžite riešiť rozpočet bratislavského kraja na rok 2018, ktorý bude v novembri v koncovej fáze. Už pri schvaľovaní rozpočtu VÚC na rok 2017 som cez médiá poukázal na skrytý zámer súčasného vedenia kraja navýšiť výdavky kraja o 20 miliónov eur s použitím domáceho a zahraničného úveru, pričom tieto zdroje mali byť nesystémovo použité na opravy a rekonštrukcie. Došlo by k výraznému zvýšeniu zadlženia kraja. Pod verejným tlakom VÚC od tohto kroku v konečnom rozpočte na rok 2017 ustúpilo, avšak bude treba prísne dohliadnuť návrh rozpočtu na rok 2018.

3. Je potrebné urgentne rozpracovať koncepcie sociálneho rozvoja kraja, starostlivosti o seniorov, rozvoj predškolských zariadení a voľnočasových zariadení pre deti a mládež, kde dlhodobejšia vízia VÚC po roku 2013 úplne absentuje. Tieto koncepcie je potrebné previazať so strednodobým rozpočtovým plánom na roky 2018-2020.

4. Situácia v doprave bude gordickým uzlom v živote Bratislavy a Bratislavského kraja v ďalšom funkčnom období. Bratislavský VÚC doposiaľ nepublikoval žiadnu ucelenú predstavu, ako sa chce s dôsledkami tejto výstavby, spojenej s masívnymi výlukami a odstávkami dopravy vysporiadať. Vypracovanie, odkomunikovanie a realizácia konkrétneho riešenia bude absolútne urgentnou úlohou.

Zdroj: magazín Pán Občan poskytol PhDr. Martin Jakubec, PhD.

 

Nezávislý kandidát na župana BSK:

PhDr. Martin Jakubec, PhD.
Vek: 33 rokov
Vzdelanie: Univerzita Sv. Cyrila a Metoda v Trnave a Paneurópska vysoká škola v Bratislave
Politická príslušnosť: bez príslušnosti, nezávislý
Volebné heslá a message: Korektný k občanom, nekorektný k politikom! Silná zmena – prvý ľudový župan.
Voliči: 30 – 70 roční
Záľuby: kultúra, vzťah k zvieratám, hudba.


www.jakubeczupan.sk

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Majský je vraj nevládny, denníku SME však z nemocničného lôžka zdvihol

Odsúdeného podnikateľa našli v pražskej psychiatrickej nemocnici.

Komentár Petra Schutza

Vyvolení a lúzer - Matovičov klinický prípad autentickej paranoje

Matovič ohýba realitu.


Už ste čítali?